Zamontowanie odpowiednio anteny może dostarczyć sporych problemów. Dowiedz się jak zrobić to poprawnie. W razie problemów zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji!

 

talerz-anteny-satelitarnejWybór anteny
Na rynku spotkać można dużą ilość anten – różnią się wielkością, budową oraz oczywiście ceną. Najlepsze do odbioru telewizji cyfrowej (np. Cyfrowy Polsat) są anteny o wielkości 80 cm. W przypadku mniejszych anten mogą być problemy z odbiorem – przede wszystkim kanałów HD oraz przy brzydszej pogodzie.

Nie ma potrzeby instalacji większych. Wymagają one bowiem bardziej solidnych rozwiązań jeśli chodzi o warunki atmosferyczne – głównie chodzi o silny wiatr, który mógłby zniszczyć/przestawić naszą antenę.

Anteny zazwyczaj są stalowe, jednak można znaleźć również aluminiowe. Są one bardziej wytrzymałe, ale również droższe.

 

 

 

Wybór konwertera
Drugim istotnym elementem podczas montażu anteny jest konwerter. Tutaj wybór mamy naprawdę szeroki:

 

  • konwerter pojedynczy typu singiel (pod jeden przewód):

konwerter-singiel

  • konwerter dwuwyjściowy typu Twin (pod 2 przewody):

konwerter-podwojny

 

  • konwerter czterowyjściowy typu Quad:

konwerter-czterowyjsciowy

 

  • konwerter ośmiowyjściowy:

konwerter-osmiowyjsciowy

 

 

 

 

 

 

To jaki konwerter wybierzemy zależy od naszych potrzeb. Jeśli np. korzystamy z dekodera z nagrywaniem to wówczas potrzebujemy 4 wyjść – 2 prowadzą do dekodera nagrywającego i jeden do dekodera bez nagrywania (1 wyjście zostaje w zapasie).

Bardzo ważne jest, aby nie oszczędzać podczas zakupu tego sprzętu. Pełni on bowiem bardzo ważną rolę w odbiorze sygnału. Rezygnujmy z niemarkowego sprzętu – lepiej w tym wypadku zapłacić więcej i mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy.

 

Uchwyt do montażu.
Nasza antena musi być do czegoś przymocowana –w  tym celu musimy zakupić specjalny uchwyt. Rodzajów jest sporo, jednak wszystko zależy od tego gdzie Twoja antena będzie zamontowana. Od tego zależy nie tylko rodzaj uchwytu ale również jego długość. Pamiętaj, że antenę należy zamocować  tak, abyśmy mieli możliwość jej manewrowania już po zamontowaniu.

 

Wybór kołków montażowych.
W zależności od podłoża, na którym będziemy mocować naszą antenę musimy dobrać odpowiednie kołki rozporowe. Standardowo mogą to być:
- długość ok. 10 cm,
- średnica ok. 12 cm,
- śruby ok. 10-12 cm.
Jeśli montować będziemy antenę do ocieplonej powierzchni to pamiętać należy, że kołki muszą być dłuższe o ok. 10 cm (tak, aby minąć strefę docieplenia i wwiercić się bezpośrednio w ścianę)

 

Wybór przewodów.
Jeśli nasza antena jest już gotowa do podłączenia to przychodzi czas na wybór odpowiednich przewodów. Podczas zakupu pamiętaj o kilka ważnych sprawach:
- przewód musi być koncentryczny – 75 Om z miedzianym rdzeniem (ochrona przed korodowaniem),
- gęsty oplot, również miedziany,
- jeśli przewód będzie montowany na zewnątrz pamiętaj, aby był on odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwymi działaniami atmosferycznymi (dobra izolacja).

 

wtyk-fWybór wtyków.
Polecamy końcówki typu F – można je zamontować samodzielnie, bez konieczności korzystania z zaciskarek, które nie są zazwyczaj w domowym wyposażeniu. Należy pamiętać, aby zamontować je w sposób trwały – wkręcić z oporem, aby nie były one luźne (wtedy mamy pewność, że nie spadną z kabla).

 

 

 

Gdzie zamontować antenę?
Jeśli mamy już wszystkie powyższe elementy wówczas pozostaje nam wybrać miejsce montażu anteny. Potocznie uważa się, że powinna ona zostać zainstalowana na dachu budynku. Oczywiście można tak zrobić, jednak musimy pamiętać o bardzo ważnej sprawie – antena musi być zamontowana tak, abyśmy mogli w każdym momencie bez trudu się do niej dostać.
Mitem jest, że antena zamocowane na dachu odbiera lepiej. Tak naprawdę nie ma to wpływu na odbiór sygnału. Wystawienie jej na silny wiatr może wręcz powodować, że sygnał będzie często zaburzony.
Wybierając miejsce pamiętajmy, aby nie zasłaniać anteny budynkami czy drzewami – ma to znaczący wpływ na jakość odbioru. Miejsce powinno być od południowej strony, ponieważ wówczas siła sygnału jest lepsza.

 

Kilka informacji dodatkowych:

Montaż anten satelitarnych – czy da się to wykonać w Twoim przypadku?

Każdy kto myśli o zakupie zestawu do obioru telewizji satelitaranej najpierw powinien sprawdzić czy posiada odpowiednie warunki do zamontowania takiej anteny szczególnie dotyczy to osób mieszkających w centrum miasta gdzie występuje dużo wysokich budynków i odbiór może być bardzo utrudniony – jeśli nie jesteś pewny powierz to fachowcom nasz monter przyjedzie i określi warunki techniczne instalacji.
Następnym krokiem jest montaż, przeprowadzenie okablowania oraz bardzo precyzyjne ustawienie anteny profesjonalnym miernikiem dzięki czemu taka instalacja będzie działała długo i sprawnie beż żadnych przykrych niespodzianek podczas oglądania swoich ulubionych programów.


Instalacje zbiorcze/multiswitche

Oferta jest szczególnie skierowana dla inwestorów wznoszących nowe budynki.
Taki rodzaj instalacji daje nam możliwość odbioru programów telewizji naziemnej oraz satelitarnej a nawet podglądu kamer telewizji przemysłowej w każdym miejscu budynku w którym zażyczy sobie tego inwestor, z własnego doświadczenia wiemy, iż najlepszym momentem na wykonanie jest czas pomiędzy postawieniem murów a położeniem tynków dzięki czemu unikniemy późniejszych przeróbek, kucia ścian itp. Tworzymy także instalacje oparte na splitterach C+,TnK pozwalających na oglądanie kanałow Cyfry+,Telewizja na Kartę z jednej karty na kilku odbiornikach.

 

 

źródło zdjęć: montaz-anten-tv.pl/pomoc.html